Sprawny umysł – jak o niego dbać?

Choć w młodości tego nie zauważamy i wydaje nam się, że zawsze będziemy mieć doskonałą pamięć, sprawność umysłu spada wraz z wiekiem. Jest to w pewnym sensie nieuniknione, jednak można sprawić, że umysł będzie starzeć się wolniej. Jak o niego dbać by był w dobrej kondycji?

Sprawny umysł – co to znaczy?

Sprawność umysłowa wpływa na całe nasze życie. Właśnie umysł sprawia przecież, że jesteśmy w stanie wykonywać należycie swoje codzienne zadania i po prostu normalnie żyć. To on kontroluje nasze ciało i pozwala nam żyć tak jak żyjemy. Koncentracja, pamięć, wykonywanie codziennych czynności, talenty, porozumiewanie się – wszystko to jest kontrolowane przez umysł, mózg. Jeśli wszystko działa poprawnie, możemy powiedzieć że posiadamy sprawny umysł.

Sprawny umysł - jak o niego dbać?

Wyróżniamy dwa rodzaje pamięci – długotrwałą i krótkotrwałą. Z wiekiem z pamięcią krótkotrwałą są coraz większe problemy. W pamięci krótkotrwałej zresztą przechowujemy niewiele informacji, które słabną i znikają, gdy nie są powtarzane. By zachować pamięć, czyli umysł w dobrej kondycji, trzeba dbać o dietę, o ruch, a także trenować swój umysł.

Jak polepszyć kondycję umysłu?

By zachować sprawny umysł na długie lata trzeba odpowiednio o niego dbać. Przyda się zmiana diety na zdrowszą – powinno się w niej znaleźć dużo produktów bogatych w witaminy z grupy B, magnez, potas oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. W diecie nie może zabraknąć tłustych ryb i orzechów. Powinna się w niej znaleźć również wątróbka, pełnoziarniste pieczywo i rośliny strączkowe.

Nie tylko dieta wpływa jednak na umysł – trzeba zadbać również o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Umysł zresztą trzeba trenować – tak jak całe ciało. Należy dużo czytać, rozwiązywać krzyżówki i łamigłówki, uczyć się ciągle nowych rzeczy, zapamiętywać ważne informacje. Oczywiście, umysłu nie można jednocześnie przeciążać – trzeba zadbać o odpowiednią dawkę odpoczynku. Ważne jest zwłaszcza wysypianie się – dorosły człowiek powinien przesypiać spokojnie 7-8 godzin na dobę. Kondycję umysłu pogarsza stres. Warto więc znaleźć sposoby na odstresowanie się.

Źródło: https://www.herbaya.pl/zdrowie-z-natury/zadbaj-o-sprawnosc-swojego-umyslu-na-dlugie-lata